Dani arhitekata 6.0  

7. – 9. travnja 2022., Dubrovnik

Stručnim obilaskom Pelješkog mosta, 9. travnja, završeni su Dani arhitekata 6.0. Nastavljajući tradiciju Dana arhitekata kao centralnog mjesta gdje se prezentiraju i raspravljaju značajne teme za rad arhitekata u Hrvatskoj i okruženju Europskog gospodarskog prostora pa i šire, ove Dane arhitekata 6.0 Hrvatska komora arhitekata organizirala je u suradnji s Udruženjem hrvatskih arhitekata s nastojanjem objedinjavanja struke i tema važnih za struku od 7. do 9. travnja 2022. godine u Dubrovniku.

Otvaranje se održalo u nagrađenom Studentskom domu Akademis u Dubrovniku autora Tina Svena Franića, Ane Martinčić Vareško i Vanje Ristera, a nakon toga glavni program je u popodnevnim satima započeo u Dubrovnik Palace Conference Hotelu 5*.

Program Dana se kao i do sada sastojao od plenarnih predavanja, prezentacija i okruglih stolova, ovoga puta u hibridnom obliku – online i uživo – sva stručna događanja prenosit će se virtualnom vezom te će se sudionici mogu pridružiti i na ovaj način za programski dio predavanja i panela. U Dubrovniku se okupilo oko 500 sudionika, a na online platformi 130 sudionika.

Ovogodišnji Dani arhitekata odvijaju se pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske, gospodina Zorana Milanovića, Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ministarstva kulture i medija i Grada Dubrovnika.

Rajka Bunjevac, predsjednica Hrvatske komore arhitekata pozdravila je prisutne kao domaćin skupa, te istaknula kako je arhitektonska kvaliteta nije samo potreba struke. Arhitektonska kvaliteta ima ogroman utjecaj na svakodnevni život ljudi u njihovom domu, u školi, na poslu, u njihovom gradu, na ulicima i trgovima. Arhitekti imaju stručna znanja da kreiraju prostor u kojem će građani živjeti kvalitetnije i osjećati se bolje.
Predsjednik Udruženja hrvatskih arhitekata, Roman Šilje istaknuo je važnost suradnje svih inženjerskih struka za budući uspjeh i razvoj arhitektonski politika. Nikola Dobroslavić, župan Dubrovačko-neretvanske županije pozdravio je prisutne te se osvrnuo na prometnu infrastrukturnu važnost izgradnje Pelješkog mosta te doživljaj stanovnika a to je da most kao da je oduvijek bio tamo. Gradonačelnik grada Dubrovnika, Mato Franković  istaknuo je da se upravo ovogodišnji Dani arhitekata dijelom odvijaju i u novom javnom objektu Studentskom domu u Dubrovniku, te kako upravo ovaj višestruko nagrađeni projekt  pokazuje kako grad Dubrovnik brine o skladu Dubrovnika, njegove arhitekture i razvoja grada.
Prisutne su pozdravili i svi predsjednici i predsjednice inženjerskih komora, Hrvatska komora inženjera građevinarstva, Hrvatska komora inženjera elektrotehnike, Hrvatska komora inženjera strojarstva i Hrvatska komora ovlaštenih inženjera geodezije.
Pozdravni govor održao je i Tomislav Petrinec, ovlašten za poslove ravnatelja Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija, Bojan Linardić, ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državnu imovinu pozdravio je u ime ministra Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, Ivana Paladine te Julije Domac,  kao poseban izaslanik predsjednika Republike Hrvatske.

U BLOKU 1 naziva Život nagrađene arhitekture projektanti Studentskog doma Tin Sven Franić, Ana Martinčić Vareško i Vanja Rister predstavili su projekt. Mirko Buvinić, arhitekt zagrebačkog ureda x3m, koji je bio predsjednik Ocjenjivačkog suda arhitektonskog natječaja, dao je svoje viđenje tijeka natječaja, a Marko Potrebica, ravnatelj Studentskog centra Dubrovnik predstavio život Doma u zadnjih godinu dana, od kada se koristi.

Sudionici su imali priliku obići Studentski dom Akademis, kompleks čijim je autorima Tinu Svenu Franiću, Vanji Risteru i Ani Martinčić Vareško Stručni savjet Udruženja hrvatskih arhitekata dodijelio nagradu "Viktor Kovačić" za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva u Republici Hrvatskoj u 2020. godini, a dobitnici su i nagrade Vladimir Nazor Ministarstva kulture i medija za 2020. god.

BLOK 2 održao se u Dubrovnik Conference Palace Hotelu 5* s temom Autorskog prava u arhitekturi. Izvanredna profesorica na katedri za Građansko pravo na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Romana Matanovac Vučković, voditeljica radne skupine za izradu Zakona, održala je predavanje na temu Autorsko pravo i arhitekti. Na okruglom stolu na temu AUTORSKO PRAVO U ARHITEKTURI sudjelovali su kao moderator, Roman Šilje/ UHA, Romana Matanovac Vučković / Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Maria Vlaho / konzultantica, tvrtka EMDA, Zagreb, Davor Trupković, glavni konzervator / Ministarstvo kulture i medija i Bojan Linardić, ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj / Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

U BLOKU 3 pod nazivom Arhitektura u kontekstu predavanje su održali Mia Roth i Tonči Čerina iz ureda roth i čerina o zadnjoj realizaciji interpretacijskog centra u Osekovom te trima osmatračnicama u Lonjskom polju. Mimikrija i reinterpretacija tradicijskih uporabnih elemenata na osmatračnicama stvara začudnu atmosferu, koja u sinergiji s čarobnim svijetom Lonjskog polja stvara kompletan doživljaj. Marie Pirard iz briselskog ureda AgwA predstavila je rad tog ureda, koji je većinom baziran na revitalizacijama postojećih urbanih cjelina i zgrada, budući je očuvanje postojeće izgradnje jedan od parametara ekološkog pristupa graditeljskoj disciplini. Posebno treba istaknuti rad na rekonstrukciji Palais des exhibitions u Charleroiu, gdje postojeća spomeničko zaštićena zgrada velike kvadrature postaje vanjski prostor i proširenje parka, a samo se dio prenamjenjuje u parkirnu garažu i izložbeni prostor, po principu 'zgrade bez fasade', čime se i opravdava ekstremno niska investicijska vrijednost od 430 eur po kvadratnom metru.

Drugi dan stručnog skupa, petak 8.travnja u prijepodnevnim satima nastavio se u Conference Palace Hotelu 5* s BLOKOM 4 pod nazivom Urbana obnova, ponovno korištenje i New European Bauhaus, na kojem su izlaganja imali Miran Gajšek, voditelj Odjela za uređenje prostora grada Ljubljane, Julije Domac, ravnatelj REGAE-e, te Iva Letilović i Igor Pedišić iz zadarskog ureda LetilovićPedišić, koji su predstavili rekonstrukciju Providurove i Kneževe palače u Zadru.
Marjan Pipenbaher, projektant Pelješkog mosta, održao je predavanje o cjelokupnom vremenskom okviru nastanka Pelješkog mosta – od vlastitih referenci, do projekta, do same realizacije, kojega je u subotu, dan kasnije i predstavio na licu mjesta.

BLOK 5 koji je ujedno i zadnji koji se održao u hotelu, pod nazivom Drugi o arhitekturi, bile su dvije grupe panelista.
Na početku ovog bloka Zoran Vitas, dugogodišnji novinar Večernjeg lista koji je jednako tako iskustveno i vremenski godinama prisutan u temi arhitekture održao je predavanje: Arhitektura u medijima i odmah na početku istaknuo je kako bi mediji kvalitetnije pisali o arhitekturi i arhitektima  neophodna je kvalitetna suradnja i međusobna komunikacija.
Zoran Vitas, nakon predavanja pridružio se panel diskusiji na temu Arhitektura i mediji, koji je moderirala voditeljica Daniela Trbović  a pridružili su se i Andrija Rusan, arhitekt, direktor i vlasnik ORIS Kuće arhitekture i Ivan Dorotić, arhitekt, fotograf i urednik portala VIZKULTURA, te Korana Sutlić, novinarka Jutarnjeg lista, čije uže područje rada jest upravo prostorna problematika i arhitektura.

U popodnevnom BLOKU 5 održan je završni panel ovogodišnjih Dana arhitekata, šestih po redu, govorilo se o arhitekturi u lokalnoj zajednici iz perspektive tri hrvatska grada.
Bojan Linardić, ravnatelj Zavoda za prostorni razvoj Ministarstva prostornoga planiranja, graditeljstva i državne imovine uveo j prisutne u temu drugog Panela: Arhitektura i lokalna zajednica.

U panelu su sudjelovali  Mišel Jakšić, gradonačelnik Koprivnice, već drugi mandat na čelu "grada sa srcem", Damir Mandić, gradonačelnik Karlovca, jednog od najzelenijih hrvatskih gradova, grada na četiri rijeke, te Željko Burić, gradonačelnik Šibenika, grada četiri tvrđave i dvije UNESCO zaštićene građevine, koji se priključuje putem zoom-veze i moderatorica voditeljica Daniela Trbović.

Brojne teme su se provukle panelom ali i otvorile pitanja publike: gradski okoliš, problemi obnove povijesnih središta, prostorno planiranje i planiranje razvoja grada, kvaliteta arhitektonskih usluga, arhitektonski i urbanistički natječaji, vremenska, financijska i lokalna dimenzija arhitektonskih natječaja. Gradska vlast u sva tri grada zalaže za daljnje razvoje svojih sredina, kako urbanistički tako i arhitektonski, te uz to napominju da je upravo politika izrade kvalitetnih javnih urbanističko-arhitektonskih natječaja budućnost razvoja gradova.

Kasnije tog dana sudionici skupa imali su organizirana tri stručna izleta na Srđ, na predziđe dubrovačkih zidina i hotelski kompleks Kupari, a sve u sklopu BLOKA 6 Razgledavanje grada uz stručno vodstvo.

Završni obilazak u subotu, 9. travnja, bio je stručni izlet na novoizgrađeni Pelješki most, koji će povezati kopno i poluotok Pelješac, a predstavlja vezu prema južnoj Hrvatskoj. Vodstvu je prisustvovao i projektant mosta Marjan Pipenbaher.

Završnu riječ na Danima arhitekata 6.0 imali su Rajka Bunjevac, predsjednica Hrvatske komore arhitekata i Roman Šilje, predsjednik Udruženja hrvatskih arhitekata, te su time službeno zatvorili radni dio Dana arhitekata.

Rajka Bunjevac je svima zahvalila na brojnom dolasku, sudjelovanju, također i praćenju sudionicima na online platformi, te kolegama iz Udruženja hrvatskih arhitekata s kojima u suradnji su ovi Dani organizirani, kao i svim kolegama iz ostalih inženjerskih komora koji su bili na ovogodišnjim Danima.
Istaknula je da se potvrdilo da struka mora raditi zajedno, ali i raditi s politikom koja financira projekte lokalnih samouprava. Spominjala se i dugoročnost trajanja projekata, poput Kompleksa studentskog dom Akademis u Dubrovniku, za kojeg natječaj napisan još 2009., no za samu realizaciju je bilo potrebno preko deset. Pokazalo se da izvršna vlast zaista mora imati snažnu volju kako bi se unaprijedili postojeći procesi i svi zajedno lakše stvarali kvalitetnu arhitekturu kroz međusobnu suradnju.
Roman Šilje, upućuje na to kako je neophodno raditi na kvaliteti i izmjenama zakonodavnih okvira, kao  primjerice na Zakonu o gradnji, Zakonu o prostornom uređenju i Zakon o javnoj nabavi. Jedna  od ključnih procedura za jačanje autorske kvalitete je između ostalog provedba i javljanje struke na javne arhitektonsko-urbanističke natječaje, te kontinuiran rad na svim ostalim profesionalnim vještinama.

VIŠE NA NAŠOJ FOTOGALERIJI.


 

POKROVITELJ

logo Ured predsjednika
logo grad Dubrovnik
logo Ministarstvo kulture

logo grad Dubrovnik

MEDIJSKI POKROVITELJ

logo Gradimo Zadar
logo Zgradonačelnik

ZLATNI SPONZOR

logo ACO
logo ASSA ABLOY
logo Reynaers

SREBRNI SPONZOR

logo ALLIANZ
logo Geberit
logo GROHE
logo GROHE
logo Hansgrohe
logo KNAUF
logo MARGRAF

BRONČANI SPONZOR


logo LAUFEN
logo alukoenigstahl
logo alumil

LOGO Florim
LOGO 4DIA
LOGO M3SD

MALI SPONZOR

LOGO PETROKOV

LOGO STO
LOGO YTONG
LOGO BJELIN

LOGO Sika
LOGO domprojekt